Skolstart 9/1

Hej igen!

Nu hoppas vi att alla kunnat njuta av lite ledighet, och längtar efter skolan/ förskolan!

Idag har vi haft en uppstarts-träff med ca 20 nya elever så att vi imorgon kan börja med flitens lampa direkt:)

Nej, kanske inte riktigt- utan givetvis kommer vi ha en uppstart där eleverna får lära känna varandra och bli trygga i sina nya bekantskaper och elevgrupper.

Ett veckobrev kommer som vanligt på fredag där vi berättar och visar bilder från veckan men fram till dess och under hela säsongen kan ni följa oss på Facebook (ESS Skolan) eller Instagram (ess_skolan).

Matsedeln för veckan är följande:

Mån: Gai Gatiam (Kyckling med vitlök), Tis: Makaroner med korv, Ons: Panaeng med ris, Tors: Potatis, nuggets, kall sås

Skolskjutsens tider har vi informerat om idag eller via mail, men är följande:

7.40 Palm Leaf
7.50 Phupatara
8.10 Pinery Park (vid rondellen)
8.13 Safir
8.17 TDV 3/4
8.22 TDV 1/2
På fredag är det disco, nästa tisdag After School, och besök till tempel på onsdagen. Men mer information om detta informerar vi om till er föräldrar inom de närmsta dagarna.
/ Marie